Czy leki na potencję można brać przy nadciśnieniu tętniczym?

Nadciśnienie tętnicze to skutek zbyt wysokiego stężenia cholesterolu we krwi. Zawężenie ścian tętnic często powoduje problemy z potencją. Leki na nadciśnienie można łączyć z niektórymi środkami na potencję, jednak taka terapia zawsze powinna być indywidualnie ustalona przez lekarza.

Problemy z potencją są dziś znacznie częstsze niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Choroby cywilizacyjne, stres i szybkie tempo życia nie sprzyjają sprawności seksualnej. Z drugiej strony panowie są dziś bardziej otwarci na leczenie. To pozytywna zmiana! Dostępne na rynku medycznym leki na potencję mogą być bezpiecznie stosowane przez większość pacjentów.

Nadciśnienie tętnicze a problemy z potencją

Istnieje ścisły związek pomiędzy nadciśnieniem tętniczym a zaburzeniami erekcji. Pierwsza choroba wywołuje drugą. Panowie z nadciśnieniem są dużo bardziej narażeni na wystąpienie problemów z potencją niż mężczyźni z prawidłowym ciśnieniem krwi. Dzieje się tak, ponieważ nadciśnienie wyniszcza naczynia krwionośne. A to właśnie prawidłowa praca układu sercowo-naczyniowego jest niezbędna, by podczas erekcji ciała jamiste prącia zostały napełnione dużą ilością krwi, która utrzyma się tam aż do końca trwania stosunku.

Nadciśnienie tętnicze wywołuje zaburzenia erekcji, nie stanowi jednak żadnego przeciwwskazania do stosowania leków na potencję. Szczególnie korzystnie działają środki zawierające sildenafil, takie jak m.in. Viagra i Kamagra. Sildenafil obniża ciśnienie krwi. Pierwotnie był nawet testowany jako lek przy nadciśnieniu płucnym. Co więcej, powrót do częstej aktywności seksualnej po rozpoczęciu leczenia zaburzeń erekcji wpływa pozytywnie na organizm mężczyzny – usprawnia przepływ krwi, działa korzystnie na pracę serca, pomaga walczyć ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu, zapobiega depresji i poprawia samopoczucie.

Leki na nadciśnienie a leki na potencję

Nie ma też żadnych przeciwwskazań do łączenia leków na nadciśnienie tętnicze z sildenafilem. Przeciwnie – stosowanie niektórych leków na nadciśnienie (m.in. z grupy beta-blokerów) może wywoływać przejściową impotencję. Wtedy uzupełnienie terapii tabletkami zawierającymi sildenafil jest wręcz zalecane. Zawsze jednak należy skonsultować się z lekarzem, który ustali odpowiednią dawkę każdego leku. Często okazuje się, że ustabilizowanie ciśnienia tętniczego niweluje też problemy z erekcją.

Przeciwwskazania do stosowania leków na potencję

Należy przy tym pamiętać, iż niektóre zaburzenia układu sercowo-naczyniowego stanowią przeciwwskazanie do stosowania leków z sildenafilem. Taka sytuacja ma miejsce np. przy niestabilności ciśnienia tętniczego lub niedawno przebytym zawale serca. Leków tych nie można też stosować przy ciężkim uszkodzeniu nerek oraz chorobach wątroby. Jeśli więc zmagasz się z różnymi problemami zdrowotnymi, a co tego ostatnio zaobserwowałeś u siebie spadek sprawności seksualnej, koniecznie powiedz o tym swojemu lekarzowi. Nigdy nie należy ustalać terapii poważnych chorób na własną rękę – można sobie wtedy bardziej zaszkodzić niż pomóc. Leczenie pod okiem specjalisty szybko przyniesie efekt w postaci poprawy stanu zdrowia.