Jak wygląda badanie nasienia

Wielomiesięczne starania o upragnionego potomka nie przynoszą efektów, pomimo pełnej sprawności seksualnej obu stron – taka sytuacja powinna skłonić mężczyznę do wykonania badania nasienia. Samo oddanie materiału odbywa się w specjalnym pomieszczeniu – dzięki temu sperma może zostać od razu poddana badaniu. Nawet jeśli wynik będzie odbiegał od ideału, płodność w większości przypadków można przywrócić – często wymaga to jednak zmiany diety i stylu życia.

Każdego roku zwiększa się liczba mężczyzn mających problem z płodnością. Siedzący tryb życia, niewłaściwa dieta, brak aktywności fizycznej, stres, zmęczenie i stosowanie używek – wszystkie te czynniki mają istotny wpływ na ilość i jakość plemników w spermie. Jedyną skuteczną metodą diagnozowania męskiej niepłodności jest badanie nasienia. Warto się na nie zdecydować jeszcze przed planowanymi staraniami o potomstwo.

Badanie nasienia w laboratorium

Do badania należy się odpowiednio przygotować. Konieczne jest powstrzymanie się od kontaktów seksualnych na 2 dni przed oddaniem nasienia do laboratorium. Abstynencja seksualna nie może jednak trwać dłużej niż 7 dni. Według zaleceń WHO badanie najlepiej wykonać 3-5 dni po ostatniej ejakulacji. Z kolei aż 2 tygodnie należy wstrzymać się z wykonaniem badania po przebytej infekcji z wysoką temperaturą oraz po intensywnym wysiłku fizycznym.

Samo oddanie nasienia należy wykonać w laboratorium lub w klinice – sperma musi być poddana testom dostatecznie szybko, by uzyskany wynik odzwierciedlał jej faktyczny stan. Wcześniej mężczyzna wypełnia formularz – podaje w nim informacje o przebytych chorobach, przyjmowanych lekach, używkach, urazach jąder itp. Sama ejakulacja ma miejsce w odosobnionym pomieszczeniu – w wyniku masturbacji lub kontaktu seksualnego z partnerką. Materiał oddawany jest do specjalnego pojemnika.

Wynik badania spermy

Badanie płodności u mężczyzn obejmuje określenie liczby plemników w 1 ml nasienia, a także ich ruchliwości, szybkości i morfologii. Wynikiem badania jest indeks SDF. Za prawidłowy uznaje się wynik od 0 do 15 procent. Od 16 do 29 procent także jest prawidłowy, jednak jego potencjał do zapłodnienia określa się jako umiarkowany. Jeśli jest wyższy niż 30 procent, uznaje się go za nieprawidłowy – oznacza to, iż szansa na zapłodnienie takim nasieniem jest stosunkowo niska.

Leczenie niepłodności

W większości przypadków płodność mężczyzny można przywrócić. W wielu przypadkach wymaga to zmiany stylu życia, odstawienia używek, wprowadzenia do planu tygodnia aktywności fizycznej, ale przede wszystkim właściwej diety. Zaleca się też suplementację, m.in. preparatami zawierającymi cynk.

Mężczyźni cierpiący na zaburzenia erekcji nie muszą odstawiać leków, które stosują. Najczęściej przepisywane preparaty na potencję, np. zawierająca sildenafil Kamagra, nie maja bowiem żadnego wpływu na jakość męskiej spermy i ilość plemników w nasieniu. Warto również podkreślić, iż płodność jest czymś zupełnie innym niż potencja – mężczyzna, który w wyniku problemów z potencją stosuje Kamagrę, może być w pełni płodny i odwrotnie – niepłodny może nie mieć żadnych problemów z osiągnieciem wzwodu.