Kłopoty z koncentracją

Przestrzeń do pracy

Zdarza się, iż źródłem problemów z koncentracją jest brak odpowiedniego miejsca do pracy. Rozmowy współpracowników, odgłosy za oknem, chaos na biurku – wszystkie te czynniki mogą w istotny sposób zaburzyć umiejętność skupienia się na pracy czy innym zadaniu. Oczywiście nie każdy ma wspaniałomyślnego, obfitującego w fundusze pracodawcę, który zorganizuje pracownikowi oddzielny gabinet. Można jednak wiele zrobić, by ułatwić sobie pracę. Porządek na biurku i w dokumentach, usunięcie zbędnych rzeczy, zrobienie listy zadań – takie działania ułatwiające organizację pracy w istotny sposób pomagają w koncentracji.

W odcięciu się od odgłosów zewnętrznego świata pomogą stopery do uszu lub słuchawki z ulubioną muzyką. W tym drugim przypadku wybierzmy jednak raczej dźwięki relaksujące i pomagające w koncentracji, niż ukochany heavy metal czy inny gatunek muzyczny mocno angażujący słuchającego.

Zdrowie i samopoczucie

Dorosły człowiek pracujący umysłowo do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje minimum 7-8 godzin snu dziennie. Konieczne jest też znalezienie czasu na odpoczynek, a w miarę możliwości redukcja stresu, związanego np. ze zbyt dużą ilością nałożonych na siebie zadań. Bardzo duży wpływ na koncentrację ma też odpowiednie nawodnienie organizmu – woda bardzo pozytywnie wpływa na układ nerwowy.

Kolejny czynnik to regularna aktywność fizyczna i odpowiednia dieta. W jadłospisie osoby chcącej zachować prawidłową koncentrację nie może zabraknąć owoców i warzyw, m.in. śliwek, awokado, borówek, marchwi, brokułów, czosnku, pomidorów, a także ziaren i orzechów. Umiejętność koncentracji warto też ćwiczyć – pomocna może być np. nauka gry na instrumencie, malowanie itp. Skupienie uwagi zależy od predyspozycji danego człowieka, jednak można wiele zrobić, aby poprawić tę umiejętność. Chociażby poprzez zadbanie o siebie – swoje zdrowie i samopoczucie.