Kontrola wytrysku – czy można się jej nauczyć?

Najczęściej ma swoje podłoże w psychice, a jego rozwiązanie może wymagać zastosowania psychoterapii – przedwczesny wytrysk to problem mężczyzn w różnym wieku. Sprawdź, jak ćwiczeniami wzmocnić kontrolę wytrysku. Poznaj też lek stosowany przy tego typu zaburzeniach.

Brak kontroli nad wytryskiem uważany jest za problem przede wszystkim bardzo młodych i niedoświadczonych mężczyzn. Okazuje się jednak, iż coraz częściej dotyka on panów doświadczonych seksualnie, którzy pierwsze młodzieńcze wzloty i upadki mają już dawno za sobą. Przedwczesny wytrysk jest zaburzeniem, którego podłożem zwykle jest stres, lęk lub inny czynnik psychogenny. Na szczęście z problemem tym można skutecznie walczyć.

Zrozumieć przyczynę

Moment wytrysku kontrolowany jest przez obszary mózgu odpowiedzialne za odbieranie przez zmysły bodźców czuciowych i wysyłanie do narządów odpowiednich sygnałów. W procesie tym najważniejszą rolę odgrywa serotonina – działa w mózgu jako neuroprzekaźnik sterujący reakcją seksualną. W leczeniu przedwczesnego wytrysku bardzo ważne jest zrozumienie, jak wielką rolę w funkcjonowaniu ciała odgrywa stan psychiczny mężczyzny.

Zaburzenia erekcji często mają podłoże lękowe. Napięcie emocjonalne występujące podczas stosunku utrudnia, a czasem wręcz uniemożliwia kontrolę wytrysku. Niestety, problem ten przypomina kulę śnieżną – po każdym łóżkowym niepowodzeniu mężczyzna odczuwa jeszcze silniejszą obawę przed zbliżeniem, a to z kolei potęguje zaburzenie. Przedwczesny wytrysk bywa też skutkiem traum z przeszłości związanych np. z wykorzystaniem seksualnym, poczuciem wstydu czy wpojonym niewłaściwym podejściem do spraw seksualnych.

Ćwiczenia na kontrolę wytrysku

Leczenie przedwczesnego wytrysku często wymaga wsparcia psychoterapeuty lub seksuologa. Mężczyzna może jednak wiele zrobić, by nauczyć się kontrolowania momentu ejakulacji. Niebagatelne znaczenie ma wzmocnienie mięśni Kegla – proste ćwiczenia polegają na napinaniu i rozluźnianiu mięśni. Jak znaleźć mięśnie Kegla? Wystarczy wstrzymać na chwilę strumień moczu i ustalić, w których partiach odczuwane jest napięcie. Sprawne mięśnie Kegla pomagają mężczyznie kontrolować moment wytrysku.

Ćwiczenia na przedwczesny wytrysk pomagają rozróżnić dwie fazy ejakulacji: emisję i ekspulsję. Pierwsza to skurcz jąder, nasieniowodu, kanalików nasiennych, prostaty i zwieracza pęcherza moczowego, skutkujące przesunięciem nasienia do cewki moczowej. Druga to wytrysk nasienia pod wpływem skurczu mięśnia opuszkowo-jamistego. Gdy mężczyzna poczuje, że orgazm się zbliża, musi zaprzestać ruchów frykcyjnych. Podniecenie nieco zmaleje i możliwe będzie kontynuowanie stosunku. Podczas pauzy kobieta może uciskać wędzidełko napletka przez kilka sekund. 

Leki na przedwczesny wytrysk

W leczeniu przedwczesnego wytrysku stosuje się też farmakoterapię. Na przykład Super Kamagra to lek zawierający dwie substancje aktywne: sildenafil odblokowujący zaburzony mechanizm erekcji oraz dapoksetynę – silny i wybiórczy, szybko działający inhibitor wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Super Kamagra wykazuje dużą skuteczność w leczeniu przedwczesnego wytrysku u mężczyzn w różnym wieku.