Potencja a płodność u mężczyzn

Nasienie mężczyzny cierpiącego na impotencję może być w pełni zdrowe i zdolne do zapłodnienia komórki jajowej, a mężczyzna niepłodny może znakomicie radzić sobie w sypialni. Potencja i płodność to dwie różne kwestie. Inaczej przebiega leczenie tych dwóch różnych problemów. Niepłodność wymaga m.in. zmiany diety, impotencję natomiast leczy się m.in. farmakologicznie, podając np. lek o nazwie Kamagra.

Przez szereg wieków zwykło się stawiać męską potencję na równi z płodnością. Mężczyzna, który ze wzwodem nie miał problemów, uznawany był za stuprocentowo zdolnego do spłodzenia potomka. Współczesna medycyna dawno jednak włożyła ten pogląd między bajki. Choć oczywiście istnieje techniczna zależność pomiędzy zdolnością do prokreacji a potencją, jednak w rzeczywistości potencja i płodność to dwa różne terminy, niekoniecznie mające wpływ na siebie nawzajem.

Czym jest potencja, a czym jest płodność

Ujmując rzecz w skrócie, potencja to możliwość osiągnięcia wzwodu, utrzymania go i doprowadzenia do ejakulacji. Płodność natomiast ma związek z ilością plemników znajdujących się w męskim nasieniu. Prawidłowa norma to 15 mln zdrowych plemników w 1 ml spermy. Jeśli męski organizm produkuje zbyt małą ilość plemników lub są one zbyt słabe, by zapłodnić żeńską komórkę jajową, mówi się o niepłodności.

Problem niepłodności dotyczy w takim samym stopniu kobiet, jak mężczyzn. Według badań w 40% przypadków leży on po stronie żeńskiej, w 40% – po męskiej, a w pozostałych 20% przypadków jego źródło jest niemożliwe do zidentyfikowania. Z tego względu w przypadku braku ciąży pomimo wielomiesięcznych starań, wykonanie badań zalecane jest dla obu stron związku.

Leczenie męskiej niepłodności

Potencja nie jest tożsama z płodnością. Mężczyzna, który w sypialni radzi sobie znakomicie, może mieć problem z jakością nasienia lub niewystarczającą ilością plemników. Niepłodność to problem medyczny, który podlega leczeniu. Zwykle efekty daje zmiana diety oraz stylu życia. Dieta mężczyzny starającego się o potomka powinna być niskotłuszczowa, bogata w cynk oraz witaminy A, C i E. Wprowadzenie do tygodniowego planu regularnej aktywności fizycznej, ograniczenie spożycia alkoholu, a w razie potrzeby odstawienie używek to również ważne czynniki przyczyniające się do poprawy męskiej płodności.

Niektóre grupy zawodowe są szczególnie narażone na spadek jakości nasienia – dotyczy to m.in. kierowców i informatyków, którzy większą część dnia spędzają w pozycji siedzącej. Przegrzewaniem jąder w taki sposób niekorzystnie wpływa na plemniki. Czasem konieczna jest odpowiednia suplementacja, a nawet bardziej zaawansowane leczenie.

Leczenie impotencji

Problemy z potencją zwykle są łatwiejsze do wyleczenia niż niepłodność. Przede wszystkim konieczne jest rozpoznanie źródła problemu. Wśród mężczyzn między 20. a 40. rokiem życia źródłem impotencji najczęściej bywa stres i zmęczenie, zła dieta i brak aktywności fizycznej, palenie papierosów i nadużywanie alkoholu, rzadziej choroby i niektóre schorzenia. Oprócz wyeliminowania lub przynajmniej zniwelowanie czynników powodujących problemy ze wzwodem konieczne bywa leczenie – w tym celu stosuje się m.in. leki zawierające sildenafil, takie jak np. Kamagra. Już jedna tabletka, a nawet pół tabletki Kamagry pozwala mężczyźnie osiągnąć satysfakcjonującą erekcję, a co za tym idzie w istotny sposób zwiększyć szanse na spłodzenie potomka.