Spadek libido u kobiety – przyczyny

 

Za intensywność pożądania seksualnego u kobiety w przeważającej mierze odpowiadają hormony. Gdy zaczyna ona unikać zbliżeń, przyczyną mogą być przyjmowane tabletki antykoncepcyjne, nieprawidłowa dieta, ale też np. niedoczynność tarczycy. Czasem źródło problemu leży w psychice, gdy np. kobieta czuje się dla swojego partnera nieatrakcyjna.

W początkowej fazie związku partnerka gotowa jest kochać się kilka razy dziennie. Podczas wspólnych wyjazdów najchętniej nie wychodziłaby z łóżka. Gdy pierwsze porywy namiętności miną, kobieta wciąż ma ochotę na seks – już nie kilka razy dziennie, ale przynajmniej raz lub dwa razy w tygodniu. Problem zaczyna się, gdy o potrzebach seksualnych przypomina sobie raz w miesiącu lub nawet rzadziej. Wtedy można mówić o spadku libido. Zawsze ma ono swoją przyczynę, z którą można (i warto!) walczyć.

Prawidłowe libido u kobiety

Pożądanie seksualne lub potrzeba podjęcia aktywności seksualnej to sprawa bardzo indywidualna. Nie ma normy libido dla kobiety i mężczyzny. Wiele zależy od genów, predyspozycji, wychowania i okoliczności. Zazwyczaj libido kobiet określa się jako słabsze niż mężczyzn. Jeśli jednak para o różnych temperamentach dobrze się ze sobą zgrywa, uwzględniając potrzeby drugiej strony, związek jest zgodny, a życie intymne satysfakcjonujące. Problem pojawia się, gdy młoda, zdrowa kobieta nagle zaczyna unikać seksu, nie dąży do zbliżeń, a gdy już do nich dochodzi – zdaje się nie odczuwać zbytniej przyjemności.

Przyczyny niskiego libido

Za poziom pożądania seksualnego u kobiety zwykle odpowiadają hormony. Ich poziom zmienia się w poszczególnych fazach cyklu owulacyjnego. Tuż po miesiączce wzrasta poziom estrogenów, które wywołują większą ochotę na seks. Po owulacji natomiast dominację przejmuje progesteron, który przyczynia się do obniżenia libido. Takie wahania w czasie trwania cyklu są zupełnie naturalne i nie wymagają leczenia.

Jeśli jednak libido u kobiety jest niskie przez cały czas, przyczyna może leżeć zarówno w sferze organicznej, jak i psychicznej. W pierwszym wypadku spadek zainteresowania seksem może być wywołany wpływem tabletek antykoncepcyjnych, zmęczeniem, silnym stresem, nieprawidłową dietą, ale też chorobami takimi jak np. niedoczynność tarczycy. W drugim przypadku podłożem problemu mogą być konflikty w związku, stany depresyjne, urazy i traumy z przeszłości czy chociażby rygorystyczne wychowanie.

Problemy z erekcją a poczucie nieatrakcyjności

Niechęć do seksu może być też spowodowana innymi czynnikami. Jednym z nich są zaburzenia potencji u partnera. Trudność z osiągnięciem erekcji lub utrzymaniem jej w trakcie stosunku może wywołać w kobiecie poczucie winy i braku atrakcyjności. W takim wypadku bardzo ważna jest rozmowa. Zaburzenia erekcji to obecnie problem powszechny, który w większości przypadków nie wynika ze spadku zainteresowania seksualnego partnerką. Źródłem problemu może być m.in. zmęczenie, stres, zła dieta, otyłość, a także niektóre choroby, takie jak cukrzyca czy nadciśnienie.

Problemy z erekcją wymagają konsultacji lekarskiej. Internista lub seksuolog stara się przede wszystkim dotrzeć do źródła zaburzeń i wdrożyć odpowiednie leczenie. Impotencję leczy się m.in. Kamagrą – ten zawierający sildenafil lek stanowi tańszy i nowocześniejszy odpowiednik Viagry. Stosowanie Kamagry przyniesie korzyść obu stronom. Mężczyźnie, który odzyska pewność siebie w sferze intymnej, a także kobiecie, która znów poczuje się atrakcyjna i przestanie unikać zbliżeń.